Kierunek Logopedia współprowadzony jest przez Instytut Logopedii na Wydziale Filologicznym Uniwersytetu Gdańskiego oraz Wydział Lekarski Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, jak również kadrę naukowo-dydaktyczną innych jednostek Uniwersytetu Gdańskiego: Instytutu Filologii Polskiej, Instytutu Pedagogiki i Instytutu Psychologii. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są przez cenionych specjalistów, m.in.: logopedów, językoznawców, lekarzy różnych specjalności, psychologów, pedagogów, muzyków. Studia logopedyczne przygotowują do podjęcia szeroko rozumianej pracy edukacyjnej z dziećmi i młodzieżą z zaburzeniami mowy, z trudnościami w nabywaniu języka, uczeniu się czytania i pisania, z zaburzeniami artykulacyjnymi. W programie studiów oprócz przedmiotów teoretycznych przewidziano praktyki. Studia na kierunku logopedia mieszczą się w profilu studiów nauczycielskich, obejmujących obok specjalności podstawowej (logopedycznej) drugą specjalność (nauczanie języka polskiego jako obcego).
Atutem tego kierunku są nowoczesne warunki studiowania (m.in. sala do ćwiczeń ortofonicznych/ logorytmicznych, gabinety logopedyczne, w tym z lustrem weneckim, sala komputerowa). Najaktywniejsi studenci od kilku lat działają w prężnie rozwijającym się Naukowym Kole Logopedów, które zdobywa nagrody w różnych uczelnianych i pozauczelnianych konkursach, propagując logopedię na terenie Trójmiasta i poza nim:
http://nklug.wordpress.com/.
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Miejsce pracy licencjata logopedy to przede wszystkim: przedszkola, szkoły podstawowe, gabinety prywatne, fundacje i stowarzyszenia. Absolwent studiów logopedycznych pierwszego stopnia może pracować również jako nauczyciel języka polskiego jako obcego.