ATUTY KIERUNKU
Na kierunku bezpieczeństwo narodowe można uzyskać interdyscyplinarną wiedzę z zakresu nauk społecznych, która pozwala zrozumieć zjawiska i procesy zachodzące we współczesnym świecie. Wiedza ta dotyczy kwestii międzynarodowych, odnosi się także do zagrożeń i wyzwań w sferze lokalnej i regionalnej. Osoby studiujące będą także miały możliwość zapoznania się ze specyfiką i istotą bezpieczeństwa narodowego oraz podmiotów odpowiedzialnych za kształtowanie i realizowanie polityki bezpieczeństwa. Wiedzę tę oraz wypracowane podczas studiów umiejętności zdobywania informacji i prowadzenia analiz na temat zastosowania procedur bezpieczeństwa, znajomość elementów zarządzania kryzysowego na wszystkich szczeblach administracji państwowej czy działań podmiotów pozarządowych osoby studiujące będą mogły wykorzystać w późniejszej pracy zawodowej. Podczas studiów można także nauczyć się pracować zespołowo, gromadzić i przetwarzać informacje, czyli zdobyć umiejętności, które w przypadku tematyki bezpieczeństwa są nadzwyczaj użyteczne.
Od roku akademickiego 2019/2020 realizowane są 2-letnie studia drugiego stopnia (magisterskie) o studia o profilu praktycznym w trybie stacjonarnym. Studia praktyczne charakteryzują się realizacją zajęć kształtujących umiejętności praktyczne w wymiarze większym niż 50% liczby punktów ECTS przypisanych do kierunku studiów. Studia drugiego stopnia o profilu praktycznym uwzględniają praktykę zawodową - wymiar 360 godzin. Obecnie prowadzone są dwie specjalności: bezpieczeństwo państwa, służby specjalne i graniczne. Zgodnie z Zarządzeniem nr 98/R/21 Rektora Uniwersytetu Gdańskiego z dnia 6 lipca 2021 roku w sprawie liczebności grup studenckich liczba uruchamianych specjalności zależna jest od liczebności grupy studiujących na danym roku. Część przedmiotów może być realizowana w języku obcym.
Więcej informacji znaleźć można na stronie Instytutu Politologii
PERSPEKTYWY ZATRUDNIENIA
Celem kształcenia na kierunku bezpieczeństwo narodowe jest przygotowanie wysokiej klasy specjalistów do pracy w instytucjach publicznych i niepublicznych. Szczególną wagę przywiązuje się do przygotowania do pracy w administracji państwowej, organizacjach społeczno-politycznych, służbach państwowych, środkach masowego przekazu i komunikacji społecznej, organizacjach pozarządowych, organach samorządowych, placówkach kulturalno-oświatowych, instytucjach naukowo-badawczych a także organizacjach i instytucjach wyspecjalizowanych zajmującymi ruchami migracyjnymi, polonijnymi, narodowościowymi i etnicznymi, pracą w zakresie bezpieczeństwa narodowego i międzynarodowego, opieką społeczną czy przestrzeganiem praw człowieka.